درباره ما

از میانه دهه ۹۰ احساس می­شد که صنعت قارچ در ایران با مشکلات جدی و ساختاری مواجه شده است. نابسامانی در بازار فروش، مشخص نبودن مرجع قیمت گذاری،عدم پایبندی به تعهدات، عدم گسترش بازار مصرف، فقدان صادرات، ورود طیف زیادی از تولید کنندگان با سرمایه کم به بازار تولید،نبود مرجعی جهت بررسی کیفیت نهاده های تولیدی و بسیاری از موضوعات دیگر در این صنعت رو به گسترش مشاهده می گردید. جمعی از تولید کنندگان قارچ که بیشتر در منطقه های شهریار، ملارد، رباط کریم، هشتگرد و البرز بودند از اوایل سال ۱۳۹۶ جلسات متعددی جهت هماهنگی با یکدیگر تشکیل داده با بررسی مشکلاتی که در طی ۵۰ سال گذشته در دوره هایی باعث اوج گیری و افول صنعت قارچ شده به رایزنی پرداختند. نتیجه این بررسی ها در دو بسته مورد جمع­بندی قرار گرفت:
۱- انجمن تولید کنندگان قارچ خوراکی ایران به عنوان نهاد بالا دستی و قانون گذاری نیاز به تقویت دارد تا در امر سیاست گذاری مشارکت بیشتری در سطح وزارت خانه های کشاورزی،صنعت و بازرگانی و مجلس داشته باشد.
۲- با توجه به ماهیت انجمن و اساسنامه آن که محدودیت هایی برای کار اقتصادی داشت ضرورت ایجاد یک تشکل اقتصادی در کنار مطرح گردید.
از اواخر سال ۱۳۹۷در راستای اجرایی نمودن بند دو جمع­بندی صورت گرفته در مرحله اول ۲۱ شرکت و شخص حقیقی که دارای مزرعه تولید قارچ بودند به عنوان هیات موسس پا پیش گذاشته و با واریز مبالغ تعیین شده نسبت به خرید سهام تعاونی و ثبت آن اقدام نمودند. با گذشت زمان افراد و شرکت های وابسته به صنعت قارچ مانند تولید کنندگان خاک پوششی ، تولید کنندگان کمپوست و… به جمع اضافه شدند.
تعاونی هم اکنون فعالیت های خود را در سه بخش کوتاه مدت،میان مدت و بلند مدت متمرکز نموده است:
اقدامات کوتاه مدت:
۱- بستن قرار داد با برخی از شرکت های تولید کننده کمپوست جهت تامین نیاز اعضای خود.
۲- بستن قرارداد بابرخی ازشرکتهای تولیدکننده خاک پوششی جهت تامین نیازاعضای خود.
۳- بستن قرارداد بابرخی ازشرکتهای تولیدکننده سبدجهت تامین نیازاعضای خود.
۴- مذاکره با یک شرکت وارد کننده و تولید کننده مواد بهداشتی و ضد عفونی کننده جهت تهیه مواد مورد نیاز همکاران.
۵- با توجه به ورود انواع مکمل های تقویتی کمپوست در راستای آزاد سازی مواد غذایی داخل کمپوست که منجر به افزایش محصول می گردد. تعاونی پس از امتحان تعدادی از این مکمل ها در سالن های زیر مجموعه خود هم اکنون قرار داد انحصاری واردات یکی از این محصولات را که مورد تایید سازمان های نظارتی می باشند را جهت اعضای خود دریافت نموده است.
۶- تعاونی در جهت تامین نیروی ماهر جهت مزرعه های قارچ تاکنون یک دوره تربیت قارچ­چین با مشارکت فرمانداری و اداره کشاورزی برگزار نموده است.
۷- در جهت بالا بردن مصرف قارچ با همکاری انجمن چند دوره آموزش آشپزی با قارچ و مسابقه آشپزی در سطح شهرستان های استان تهران و البرز برگزار نموده است.
لازم به ذکر است چون ارقام خریداری( کمپوست – خاک – سبد- مواد بهداشتی) شده توسط تعاونی در مقدار های زیاد می باشد دارای چند ویژگی است:
نخست: قیمت آن کمتر از قیمت عرف بازار می باشد.
دوم: تعاونی طرف حساب شرکت های بوده بنابراین کیفیت محصول مورد تایید تعاونی می باشد و در صورت خرابی محصول دریافت خسارت به راحتی با تایید ناظر تعاونی میسر می باشد.
سوم:محصولات تهیه شده متنوع می باشد هم اکنون تعاونی با ۵ شرکت تولید کننده کمپوست، دو شرکت تولید کننده خاک پوششی، و یک شرکت تولید کننده سبد قرارداد دارد.
اقدامات در دست پیگیری میان مدت:
نخست: زمین بسیار مناسبی هم اکنون از طرف فرمانداری شهریار با موافقت شهرداری منطقه و وزارت جهاد کشاورزی و سازمان جهاد کشاورزی استان و آب منطقه ای به تعاونی اختصاص یافته که از آن به عنوان بازار توزیع قارچ و پایانه صادرات قارچ با توجه به نزدیکی آن به دو فرودگاه امام خمینی و پیام استفاده گردد.
دوم: اجاره تعدادی تونل تولید کمپوست یا بستن قرار دارد مشارکت در تولید کمپوست با تعدادی از تولید کنندگان کمپوست در جهت کاهش قیمت کمپوست برای اعضای تعاونی.
اقدامات در دست اقدام بلند مدت:
نخست: پیگیری زمینی مناسب به اسم تعاونی در یک شهرک صنعتی در منطقه که بتوان در آن صنایع تبدیلی و فراوری قارچ را تاسیس نمود .
دوم: راه اندازی صندوقی مشترک جهت تنظیم بازار با رویکرد صادرات محور.

از آنجا که هدف تعاونی خدمت رسانی به کلیه مزرعه های تولید قارچ در سراسر کشور می باشد از کلیه تولید کنندگان دعوت می نماید پس از مطالعه اساسنامه تعاونی به عضویت این تعاونی درآیند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن